Bitcoin pre začiatočníkov — nová skupina pre každého, kto sa chce vzdelávať v Bitcoine bez posmeškov či hejtu. 🌟🙂
BITCOINOVA-SKOLA-logo-FINAL-totalka

Prečo sa pýtame“Na čo nám je Bitcoin“?

Zúriaca inflácia úraduje, veci dražejú a obchodné reťazce sa predbiehajú v stropovaní cien. O efektivite stropovania a cenových karteloch (spoločná dohoda naprieč reťazcami na určitej cenovej hladine, ktorú nikto nemá podliezť) sa môžeme porozprávať nabudúce.

Ale keby sa ťa teraz spýtam jednoduchú otázku, či vlastníš nejaký Bitcoin, pravdepodobne by si mi odpovedal buď „Áno, jasné, že mám“ alebo „Na čo, veď ja nechcem hazardovať so svojimi peniazmi“.

A to je tá vec. Väčšina z nás v týchto relatívne pokojných európskych končinách rozmýšľa o Bitcoine ako o veľmi hazardnom investovaní, možno aj gemblovaní, pričom absolútne prehliada jeho základné vlastnosti, ktorú dokážu v obrovskom meradle pomôcť svetu.

Umierajúci novorodenci, mladí chalani utekajúci z domovov, aby mohli bojovať o chlieb či rapídny nárast kriminality a prípadov malárie. Áno, aj toto dokáže spôsobiť nezodpovedná hýrilá populistická politika.

Ľudia v týchto krajinách, ako je Venezuela, Zimbabwe či bývala Juhoslávia zistili, čo to je, keď sa niekto začne až priveľmi vŕtať vo financiách a myslí si, že vytlačením nových peňazí pomôže krajine. My, v Európe, máme liter oleja za 3 €, maslo po 2,80 €, ale, zatiaľ, sme nestratili pevnú pôdu pod nohami.

Bolivary vo Venezuele majú takú hodnotu, že ich môžeš nájsť bežne na zemi. 🙂

Títo ľudia, teda tí, ktorí to prežili, si viac ako milión percentnú inflačnú stigmu budú niesť so sebou po celý život a dvakrát si rozmyslia, či budú chcieť žiť v krajine, kde káva stojí v prepočte 2 000 000 venezuelských bolivarov.

Takisto budú opatrnejší, keď budú politici v krajine bezducho tam rozdávať, tam pridávať, tam zvyšovať., a tým prehlbovať štátny deficit. Rád zvyknem hovoriť takú veľmi zjednodušenú analógiu pre vysvetlenie verejného dlhu:

Verejný dlh je ako keby si vezmem pôžičku na tvoje meno, zužitkujem peniaze a splátky banke budeš ale platiť ty.

Takto to môže vyzerať, keď si prehlbujeme verejný deficit. Už teraz sa teším na tie skvelé úroky, ktoré budeme všetci platiť. 😊 Čo tým chcem povedať?

Ľudia žijúci v prostredí hyperinflácie či nefungujúceho bankového systému (napríklad Afrika) sa nemusia pýtať, „Na čo nám je Bitcoin?“, oni sa pýtajú „Ako získam Bitcoin?“. Jeho hodnotu vidia automaticky, pretože funkcia vzájomnej výmeny hodnoty prostredníctvom peňazí je intuitívne zakódovaná v každom z nás.

A keď raz túto funkciu postrádajú, Bitcoin je pre nich ako dar z nebies. Aj my môžeme prispieť ku rozvíjaniu slobodného finančného systému nových peňazí.

Vyššia adopcia pomáha ľudom, ktorí sú na Bitcoin odkázaní, k jeho ľahšiemu a lepšiemu využitiu. Chceš podať svoju pomocnú ruku aj ty? Bookni si už teraz konzultáciu zadarmo, kde si prejdeme históriu peňazí od veľkých okrúhlych kameňov, cez korálky, zlato až ku Bitcoinu. Budúcnosť ti poďakuje! Teším sa na teba ❤️️

Edukáciu máme v krvi ❤️️