Bitcoin pre začiatočníkov — nová skupina pre každého, kto sa chce vzdelávať v Bitcoine bez posmeškov či hejtu. 🌟🙂
BITCOINOVA-SKOLA-logo-FINAL-totalka

Akú má Bitcoin hodnotu? Čo je to hodnota a prečo ju v ňom nevidíme…

Akú má Bitcoin hodnotu? Čo je to hodnota a prečo ju v ňom nevidíme…

„Cena“ je hádam najviac skloňovaní pojem súvisiaci s Bitcoinom. Každý, kto sa zaujíma o Bitcoin, určite aspoň raz pomyslel na to, ako jeho cena vystrelí a krásne na ňom zarobí. Cena je určite dôležitý faktor, avšak je tou skutočnou hodnotou, ktorú máme v súvislosti s Bitcoinom hľadať?

Bitcoin má aj inú hodnotu

Hodnota Bitcoinu vyjadrená v cene je vec, ktorú môžeme sledovať na cenových grafoch rôznych búrz a zmenární, avšak hodnota Bitcoinu vyplývajúca z jeho vlastností je úplne iná, odlišná vec. Špecifikácie Bitcoinu ako decentralizovanosť, fixné množstvo, či fakt, že je úplne digitálny, má  pre rôznych ľudí rôznu hodnotu.

Ešte na úvod sa ťa spýtam, či si napríklad platíš Netflix, Spotify alebo inú online službu. Pokiaľ je odpoveď áno, znamená to, že cena predplatného má pre teba nižšiu hodnotu ako samotná služba, keďže si ochotný si ju platiť. Pokiaľ je odpoveď nie, s najväčšou pravdepodobnosťou ani jedna z týchto služieb nerieši tvoj problém a preto nie si ochotný za ňu platiť.

A to je tá základná otázka, ktorú sa každý musíme spýtať samých seba:

Rieši pre mňa Bitcoin nejaký problém?

V európskych končinách skutočnú hodnotu Bitcoinu budeme objavovať ťažko. Naša mena, euro, nie je tak výrazne zaťažené infláciou (v porovnaní s inými lokálnymi menami), bankový sektor u nás funguje výborne a väčšina platieb prejde – nie sú cenzurované.

Protesty v Argentíne vyvolané problémami s infláciou.

Pozrime sa ale na celú problematiku z pohľadu obyvateľa Turecka, Ugandy či Severnej Kórey. Ľudia žijúci v týchto krajinách čelia:

  • vysokej inflácii (Turecko viac ako 80 %)
  • zlému pokrytiu bankovým systémom (36 % obyvateľov Ugandy má bankový účet, jedna pobočka na 100 000 ľudí)
  • cenzurovaniu platieb (Severná Kórea)

Zrazu dostáva Bitcoin pre týchto ľudí úplne iný význam a hodnotu. Vďaka Bitcoinu sa totižto dokážu ochrániť pred infláciou, zapojiť sa do globálnej ekonomiky, využívať digitálne peniaze či obísť diktátorské nariadenia a cenzurovanie.

Hodnota je subjektívna

Bitcoin, tak ako čokoľvek iné, má hodnotu od človeka k človeku inú. Každý si Bitcoin cení podľa toho, aký problém pre daného človeka rieši.

Je len teda na nás, či chceme naše problémy, pokiaľ nejaké máme, riešiť Bitcoinom. Finančná nezávislosť, súkromie transakcií, deflačná menová politika, či iné aspekty, vieme práve využívať v Bitcoine.

Zároveň netreba zabúdať na fakt, že čo nie je problém teraz, v budúcnosti môže jedného dňa byť. Už len kvôli veľmi veľkej inflácii aj u nás na Slovensku (15 % v januári 2023), sa Bitcoin oplatí zvážiť.

A čo je najlepšie? Bitcoin nie je len nepoužiteľná vec, ktorá sa raz hádam zhodnotí. Bitcoin už v súčasnosti vieš využívať na nákup vecí a uspokojenie svojich potrieb. Alza.sk, Muziker.sk a ďalšie prevádzky prijímajú Bitcoin. A ich počet rastie 😉

Chceš sa niečo spýtať? Chcel by si si v Bitcoine sporiť ale máš ešte nejaké nejasnosti? Bookni si už teraz 30-minútovú konzultáciu úplne zadarmo u nás, v Bitcoinovej Škole a pridaj sa k skupine Bitcoinerov :))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Edukáciu máme v krvi ❤️️
© Bitcoinová Škola | 2024